Karl Gustav Hansen (f. Kolding 1914, d. 2002)
En bakke, et fad og en vase af sterlingsølv med graveret reliefdekor. Udført og stemplet hos Hans Hansen. Vase dessin 530. Samlet vægt 1016 g. Cirkulær bakke: H. 1,4. Diam. 26. Aflangt fad: H. maks. 1,7. B. 16,4. L. 24. Vase: H. 7,5. Diam. 12. (3)
Litteratur: Jörg Schwandt: “Karl Gustav Hansen - Sølv/Silber 1930–1994”, vasen ill. i modelregister s. 198.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Alle dele med indgravering, hhv.: Cirkulær bakke: “K.L.L. & E.C.P. 1946–1. April. 1971 E. Wehner Hansen”, aflangt fad: “K.L.L. & E.C.P. 1946–1. April. 1961 E. W. Hansen”, vase: “K.L.L. & E.C.P. 1946–1. April. 1966 E. W. Hansen”.