750/​1735

P. S. Krøyer (b. Stavanger 1851, d. Skagen 1909)

Portræt af Pauline Drucker. Studie. Kul. 136×80. Samtidig rigt udskåret og forgyldt kunstnerramme.

Proveniens: Den portrætteredes oldebarn.Studie til maleri med målene 144×92 fra 1883 i privateje. Dette maleri har nr. 288 i H. Chr. Christensens fortegnelse over P. S. Krøyers malerier. Endnu en kultegning med målene 122×77 kendes.

Condition

Papir revet itu flere steder. Papir på lærred.

Additional Remarks

Auction

Paintings, drawings and prints, 8 December 2005

Category
Estimate

40,000–60,000 DKK

Sold

Price realised

84,000 DKK