750/​1735

P. S. Krøyer (f. Stavanger 1851, d. Skagen 1909)

Portræt af Pauline Drucker. Studie. Kul. 136×80. Samtidig rigt udskåret og forgyldt kunstnerramme.

Proveniens: Den portrætteredes oldebarn.Studie til maleri med målene 144×92 fra 1883 i privateje. Dette maleri har nr. 288 i H. Chr. Christensens fortegnelse over P. S. Krøyers malerier. Endnu en kultegning med målene 122×77 kendes.

Papir revet itu flere steder. Papir på lærred.

Malerier, tegninger og grafik, 8. december 2005

Vur­dering

40.000–60.000 DKK

Hammerslag

84.000 DKK