1927/540
Harald Nielsen (f. Baarse 1892, d. 1977)
“Pyramide”. Fire par salt- og peberbøsser samt sennepskrukke af sterlingsølv, sidstnævnte indvendigt prydet med grøn emalje. Udført hos Georg Jensen, 1933–44, samt efter 1945. Dessin 632. Vægt ca. 414 gr. H. 4,8–6,2. (9)
En bundprop mangler. To peberbøsser svært anløbne. Ét sæt med fastsiddende bundpropper. Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder talrige buler.
Moderne kunst og design, 2. juli 2019
Vurdering
Hammerslag