1927/546
Severin Hansen Jr. (f. 1936, d. 2020, Møbeldesigner)
Tre indskudsborde af palisander, bestående af et langt og to mindre borde. Model 41A og 41B. Udført og mærket med label hos Haslev Møbelsnedkeri. H. 46. L. 110. B. 32 og H. 41. L. 49. B. 32. (3)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Let falmet.
Moderne kunst og design, 2. juli 2019
Vurdering
Hammerslag