"Hos Wulff"
Hjørneskrivebord af teak. Front med to skuffesektioner med jalousilåger. Bagsider med hylder og nedklappelig plade, ender med udtræksplader ilagt sort glas. Udført for “Hos Wulf” 1940erne. H. 76. L./B. 155.
Nøgle medfølger. Modellen er tidligere blevet beskrevet som udført af Otto Færge, retteligt viser det sig dog at modellen i forskellige varianter blev udført for “Hos Wullf”. Foto fra “Bygge & Bo” 1940erne.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Ene skuffesektion med to manglende skuffer samt en defekt. Nedklappelig plade låst, nøgle til denne mangler.
Moderne kunst og design, 26. november 2019