Johan Thomas Lundbye (f. Kalundborg 1818, d. Bedsted 1848)
En syg mand ved sit dødsleje. Sign. monogram og dateret med dødstidspunktet † 29. Nov. 1841 Kl. 6 ½. Pen på papir monteret på papir. Bladstørrelse 12×15.
Lundbye flyttede til Frederiks Hospital i november 1841, hvor han boede hos lægen F. C. Krebs. Det er derfor sandsynligt, at det er én af patienterne herfra som han har afbildet.
Proveniens: Departementschef E. Sveinbjørnson.
Papiret er gulnet. Monteringsmærker ved øverste hjørner. Enkelte misfarvninger. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. september 2021