2138/​55

Johan Thomas Lundbye (f. Kalundborg 1818, d. Bedsted 1848)

En syg mand ved sit dødsleje. Sign. monogram og dateret med dødstidspunktet † 29. Nov. 1841 Kl. 6 ½. Pen på papir monteret på papir. Bladstørrelse 12×15.

Lundbye flyttede til Frederiks Hospital i november 1841, hvor han boede hos lægen F. C. Krebs. Det er derfor sandsynligt, at det er én af patienterne herfra som han har afbildet.

Proveniens: Departementschef E. Sveinbjørnson.

Papiret er gulnet. Monteringsmærker ved øverste hjørner. Enkelte misfarvninger. Undersøgt i ramme.

Ældre malerier, møbler og varia, 20. september 2021

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

2.500 DKK

2.500 DKK
(Autobud) 2.400 DKK
2.400 DKK
(Autobud) 2.300 DKK
2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK