1722/​533

Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)

“AJ Royal”. Standerlampe med skærm af plastik, beklædt med Kinasand stof, stel af grålakeret metal. Udført hos Louis Polsen. H. 184.

Formgivet til SAS Royal Hotel, København.

Litteratur: Carsten Thau og Kjeld Vindum, “Arne Jacobsen”, 1998, bl.a. omtalt s. 439, afb. s. 436, 438–439.

Let brugsslitage. Nyistandsat skærm. Enkelte ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 30. maj 2017

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

11.000 DKK

13 bud

11.000 DKK
10.500 DKK
(Autobud) 10.000 DKK
9.500 DKK
9.000 DKK
(Autobud) 8.500 DKK
8.500 DKK
8.000 DKK
7.500 DKK
(Autobud) 7.000 DKK
7.000 DKK
6.500 DKK
6.000 DKK