1722/533
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“AJ Royal”. Standerlampe med skærm af plastik, beklædt med Kinasand stof, stel af grålakeret metal. Udført hos Louis Polsen. H. 184.
Formgivet til SAS Royal Hotel, København.
Litteratur: Carsten Thau og Kjeld Vindum, “Arne Jacobsen”, 1998, bl.a. omtalt s. 439, afb. s. 436, 438–439.
Let brugsslitage. Nyistandsat skærm. Enkelte ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 30. maj 2017
Vurdering
Hammerslag
13 bud