Kinesisk kunstner, 18. årh.
Kinesisk kunstner, 18. årh.: 13 kinesiske billeder med handels- og landmands scenerier. Scenerne viser blandt andet europæere - cargoer på indkøb, gods bliver fragtet på floderne, landmændene plejer deres jorde, havne scenerier og Te sælges. Akvarel og gouache på papir. Hver t billede ca 39×30 cm. (13)
Proveniens: Dansk privat samling.
Budgivning på dette katalognummer kræver forudgående registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, fremvisning af billedlegitimation samt indbetaling af depositum på 50.000 DKK på forlangende. Registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, billedlegitimation og depositum skal være Bruun Rasmussen Kunstauktioner i hænde senest fredag den 28. maj. Kontakt venligst Bruun Rasmussen herom via e-mail: bids@bruun-rasmussen.dk eller tlf.: +45 8818 1013.
Asiatisk kunsthåndværk, 2. juni 2021