902/​209

Kinesisk kunstner, 18. årh.

Kinesisk kunstner, 18. årh.: 13 kinesiske billeder med handels- og landmands scenerier. Scenerne viser blandt andet europæere - cargoer på indkøb, gods bliver fragtet på floderne, landmændene plejer deres jorde, havne scenerier og Te sælges. Akvarel og gouache på papir. Hver t billede ca 39×30 cm. (13)

Proveniens: Dansk privat samling.

Asiatisk kunsthåndværk, 2. juni 2021

Vur­dering

60.000–80.000 DKK

Hammerslag

45.000 DKK