2442/7058
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Fire “Shaker” borde med stel af bøg og top af massiv eg. Udført for FDB. H. 70. L. 140. B. 59/64. (4)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, hak og afslag. Tørrevner og skjolder. Nogle manglende skruer. Et bord har anderledes top.
Glostrup
Vurdering