2108/814
Frits Henningsen (f. 1889, d. 1965)
Fritstående tre-pers. sofa med stel af mahogni. Sæde, sider og ryg betrukket med sort stof. Udført hos snedkermester Frits Henningsen. H. 75. L. 220. D. 78.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og rester fra maling. Behov for ompolstring.
Moderne kunst og design, 23. februar 2021
Vurdering
Hammerslag
18 bud