Egill Jacobsen (f. København 1910, d. sst. 1998)
Hvid maske. Sign. på bagsiden E.J. 63. Olie på lærred. 65×46.
Litteratur: Per Hovdenakk: Egill Jacobsen 2. Malerier 1965–80", København, 1985, nr. 1963/29, gengivet side 115. Proveniens: Børge Venges samling, Århus. Proveniens: Dansk privatsamling.
Moderne malerier, skulpturer og grafik, 5. marts 2024