2435/953
Verner Panton (f. Gamtofte 1926, d. 1998)
”System 1–2-3”. Et par armstole på hjul med forkromet stel og armlæn, betrukket med brunt uld. Udført hos Fritz Hansen. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design (udskudt), 28. august 2024
Vurdering
Hammerslag