2040/867
Andreas Hansen (f. 1936)
Fritstående skrivebord og armstol af massiv fyrretræ, stolesæde betrukket med rødbrunt skind. Top med tre opklappelige plader, hvorunder opbevaringsum. Midtersektion ilagt rødbrunt skind. Front med seks små skuffer samt ruminddeling. Udført og mærket hos Hadsten træindustri. H. 73/105. B. 146. D. 80. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser, mærker og skjolder. Sæde med overfladiske krakeleringer.
Moderne kunst og design, 29. september 2020
Vurdering
Hammerslag