Fritz Petzholdt (f. København 1805, d. Patras 1838)
Italiensk bjerglandskab med et stort klippestykke i forgrunden. Usigneret. Betegnet på bagsiden 'Fr. Petzholdt', samt 'tilhører G. Collin'. Olie på papir monteret på pap. 19,5×20,5.
Nærværende maleri vil blive optaget i Lise-Lott Barlas' ræsonnerede katalog over Fritz Petzholdts værker.
Proveniens: Gottlieb Collin. Dennes barnebarn Ulla Glad. Bruun Rasmussen auktion 494, 1987 nr. 837.
Ligesom træer er også sten og klipper et af Petzholds ynglingsmotiver, og motivet med den store sten i forgrunden peger frem mod Petzholdt skildring af “Musestenen ved Vemmetofte strand” (Sorø Kunstmuseum inv. nr. VKS-00–0013), som er et af de få værker man med sikkerhed kan datere til hans korte ophold i Danmark i 1837.
Jonas Collins (1776–1861) to ældste sønner Gottlieb Collin (1806–1885) og Edvard Collin (1808–1886) var begge Petzholdts meget gode venner, og han kom ofte i Collin-familiens hjem i Norgesgade i København, og han korresponderede med begge brødre, da han var i Italien. Gottlieb Collin blev i 1833 gift med Petzholdts søster Augusta (1801–1865). Det er Gottlieb Collins karakteristiske håndskrift, der ses på bagsiden. På bagsiden af en nyere indramning står, at værket 'tilhører Ulla Glad'. Ulla Glad (1870–1916) var Gottlieb Collins barnebarn.
Bruun Rasmussen takker cand.mag. Lise-Lott Barlas for hjælp til katalogisering af nærværende maleri.
Ældre malerier, 4. marts 2024