2118/893
Eileen Gray (f. Irland 1878, d. 1976)
Justérbar bordlampe af forkromet metal og grålakeret metal. Model 71. Formgivet 1935. Udført hos Jumo. H. 40.
Almindelig brugsslitage. Ridser og mærker. Overfladerust. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 4. maj 2021
Vurdering
Hammerslag
24 bud