1709/674
Bruno Mathsson (f. Värnamo, Sverige 1907, d. sst. 1988)
“Pernilla”. Lænestol med stel af formbøjet birk, udspændt i sæde, ryg og armlæn med grålig dybthæftet kanvas, keder på hjørner af brunt skind. Udført og mærket hos Dux.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med slitage, smuds og pletter. Uoriginale monteringer til nakkehynde. Porøst skum.
Moderne kunst og design (udskudt), 4. marts 2017
Vurdering
Hammerslag