1934/31
Peter Tom-Petersen (f. Thisted 1861, d. Ærøskøbing 1926)
Parti fra Havnepladsvej i Helsingør. Sign. Tom Petersen. Olie på lærred. 64×50,5.
Proveniens: ABR auktion 566, 1991, nr. 210.
Mindre krakeleringer. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier og møbler, 19. august 2019
Vurdering
Hammerslag