2149/8688
Russisk ikon med fremstilling af Skt. Theodor flankeret af sønnerne David og Constantin. Tempera på træpanel med dobbelt forsænket billedflade. 17. årh. 31,5×29.
Restaureret. Ridser og mærker. Mindre krakeleringer samt afskalninger. Sømhuller efter rizza.
Russisk tema, 6. december 2021
Vurdering
Hammerslag