2149/​8688

Russisk ikon med fremstilling af Skt. Theodor flankeret af sønnerne David og Constantin. Tempera på træpanel med dobbelt forsænket billedflade. 17. årh. 31,5×29.

Restaureret. Ridser og mærker. Mindre krakeleringer samt afskalninger. Sømhuller efter rizza.

Russisk tema, 6. december 2021

Vur­dering

18.000 DKK

Hammerslag

16.500 DKK

16.500 DKK