888/​288

Signeret Mashad tæppe, Persien. Medaljondesign med vedhæng i form af olielamper på blå bund rigt prydet med blomster og bladværk. Signeret: Karshan, Azami værkstedet. 20. årh.s begyndelse. 549×403.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: carpets@bruun-rasmussen.dk

Varia, møbler og tæpper, 18. september 2019

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

11.000 DKK