1946/468
Vaseformet hovedvandsæg af sølv, graveret og prydet med flusser af rødt glas, nålepunslet med initialer, navnetræk anno 1863. Uidentificeret mesterstempel. Vægt ca. 42 gr. 19. årh.s begyndelse. H. 9.
Lågknop let trykket. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 11. november 2019
Vurdering
Hammerslag
35 bud