Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Myren”. Sæt på seks skalstole med trebenet stel af stål. Sæde og ryg af formbøjet, lamineret riopalisander. Model 3100. Formgivet 1952. Udført og stemplet hos Fritz Hansen. (6)
CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Mindre afslag.
Moderne kunst og design, 6. august 2024