Foto endnu ikke klar
1514/955
Hans Olsen (f. Danmark 1919, d. sst. 1992, Møbeldesigner)
Fritstående to-pers. sofa opsat på medestel af ostindisk palisander. Sider, ryg samt løse hynder betrukket med sort skind. Udført hos C.S. Møbler, Glostrup. L. 125.
Brugspatina, herunder ridser, mærker, mindre pletter og overfladiske krakeleringer.
Moderne kunst og design, 31. marts 2015
Vurdering
Hammerslag
11 bud