1935/17
Andreas Hunæus (f. Kolding 1814, d. København 1866)
Portræt af konferensråd H. Lange. Usigneret. Olie på lærred. 62×52.
Udstillet: Charlottenborg 1847, nr. 88.
Retouchering. Talrige krakeleringer. Minimale afskalninger. Behov for rensning.
Ældre malerier og møbler, 26. august 2019
Vurdering
Hammerslag