Viggo Johansen (f. København 1851, d. sst. 1935)
Afteninteriør fra Charlottenborg. Studie til maleriet “Mellem kunstnere” med xylograf Henriksen og malerne V. Jastrau, Karl Madsen og Kr. Zahrtmann. Olie på lærred. Sign. V. Johansen. 60×73.
På bagsiden stempel fra Viggo Johansens dødsboauktion, hvor billedet dog ikke har kunnet identificeres. Afbildet
Pæn stand.
Ældre malerier, 22. februar 2005