Mikhail & Semen Gratchev (, Skt. Petersborg 1908-1917)
Stor russisk kovsh af forgyldt sølv, dekoreret med cloisonné emalje i farver i form af stiliseret bladværk, traditionel oval form, front som hanehoved med hanekam og brystfjer, håndtag i form af bladkartouche. Mikhail & Semen Gratchev, stemplet med den russiske dobbeltørn som leverandør til Det Kejserlige Russiske Hof, Skt. Petersborg 1908–1917, lødighed 84. Vægt ca. 1.037 gr. H. 16,5. L. 33.
Proveniens: Vladimir M. Eitingtons Samling. Vladimir M. Eitington (1899–1892) var en amerikansk samler af russisk antikviteter, og en del af hans samling er nu på The Metropolitan Museum of Art.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt russian@bruun-rasmussen.dk
Russisk kunst og ikoner, 8. juni 2018