Joakim Skovgaard (f. København 1856, d. sst. 1933)
Engparti med smørblomster og kørvel. Sign. Joakim S. Olie på lærred monteret på træ. 29×27.
Proveniens: Gave fra kunstnerens enke til Kristine Dagny Bang Hansen, som i juni 1945 har skænket det til K. K. Ortmann. Bruun Rasmussen auktion 1224, 2012 nr. 210.
Ældre malerier, møbler og varia, 11. januar 2021
10 bud