Wu Changshuo (f. Kina 1844, d. sst. 1927)
Blomster og grene. Tusch og akvarel på papir. Signeret Wu Junqing. Monteret på silke og indrammet. 126×43 cm.
Proveniens: Erik Nyholm 1903–1989, udstationeret i Beijing 1922–1937 for bl.a F.L. Smidth og Dansk Riffelsyndikat. Han gav maleriet til nuværende ejers forældre i 1960erne.
Asiatisk kunst, 29. november 2017