1722/649
Bing & Grøndahls Porcelænsfabrik
To vaser af stentøj, modelleret i hhv. firesidet og rund form. Dekoreret med med mørkebrun glasur med grønne elementer. Sign. monogram VP, 7223. H. 11,5. Dekoreret med lys beige glasur med brune elementer. Usign. Stemplet 8, B749. H. 15,5. Begge udført og stemplet hos Bing & Grøndahl. (2)
Valdemar Petersen vase med afslag på undersiden af nederste kant.
Moderne kunst og design, 30. maj 2017
Vurdering
Hammerslag