1722/​649

Valdemar Petersen

Bing & Grøndahls Porcelænsfabrik

To vaser af stentøj, modelleret i hhv. firesidet og rund form. Dekoreret med med mørkebrun glasur med grønne elementer. Sign. monogram VP, 7223. H. 11,5. Dekoreret med lys beige glasur med brune elementer. Usign. Stemplet 8, B749. H. 15,5. Begge udført og stemplet hos Bing & Grøndahl. (2)

Valdemar Petersen vase med afslag på undersiden af nederste kant.

Moderne kunst og design, 30. maj 2017

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

750 DKK

750 DKK