1926/847
Dansk møbeldesign
To-personers sofa i svungen form med ben af bejdset bøg, betrukket med gulligt møbelstof. 1930–40'erne. L. 162.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker på ben. Betræk med defekter.
Moderne kunst og design, 25. juni 2019
Vurdering
Hammerslag