921/​119

Ubekendt maler, 19. årh.

Portræt af Robert Wilhelm Ekman (1808–1873). Usigneret. Betegnet Personage inconnu (Ubekendt person). Bly på papir. Bladstørrelse 19×14,5. Uindrammet.

Udstillet: Nivaagaards Malerisamling, “Venskabsportrætter fra Rom”, 2016, kat. nr. 51, omtalt s. 75, afb. s. 74.

Proveniens: Circolo Scandinavo / Skandinavisk Forening i Rom (Inv. nr. AI 24).

Robert Wilhelm Ekman startede sin kunstuddannelse i fødelandet Finland, inden han sammen med sin bror tog til Sverige for at studere på kunstakademiet i Stockholm. Ekman færdiggjorde sin uddannelse i 1836 og blev efterfølgende tildelt et generøst rejsestipendium for at have udmærket sig i sine studier. Stipendiet finansierede Ekmans rejse til Italien (1840–43), hvor han bosatte sig i Subiaco, ikke langt fra Rom. Ekman socialiserede ofte med sine skandinaviske kollegaer, beskrevet i udstillingskataloget ”Venskabsportrætter fra Rom”: ”På lokale beværtninger i Rom mødtes han i venskabeligt lag med skandinaviske kolleger – endda så ofte, at flere efter sigende var bekymret for den finske kunstners arbejde" (s. 75). Nydelsen af livet og de italienske omgivelser afspejler sig ikke kun i nærværende tegning forestillende Ekman, men også i hans maleriske produktion, da han under sit ophold i Italien kun udførte et begrænset antal malerier. I portrættet er Ekman skildret iført kåbe og med en mønstret hat siddende skråt på hovedet. Med blikket på den lange pibe og med hånden støttende hovedet sidder han afslappet i stolen.

Ældre malerier, 10. juni 2024

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag