Jean René Gauguin (f. Paris 1881, d. København 1961)
“Bølgernes Leg”/“La Ronde”. Figurgruppe af rødler dekoreret med grøn, blå, rosa og violet glasur på lysegrå base. Sign. R. Gauguin. Udført, sign. og stemplet hos Bing & Grøndahl, G 10/50. H. 49,5. L. 44.
1. produktion, udført ca. 1926–1927.
Litteratur: “Jean René Gauguin 1881–1961 - sculpteur et ceramiste”, La Piscine - Musée d'art et d'industrie André Diligent, 2014. Tilsvarende skulpturer ill. i udstillingskatalog cat. 79 og 80 s. 98–99.
Base med enkelte reparationer i form af udfyldninger. Ene figurs pegefinger med reparation. Se venligst detaljefotos. Undersøgt med UV-lys.
Sølv, keramik, møbler, belysning og tæpper, 30. september 2021