825/800
Napoleon III kommode, efter model af Guillaume Beneman (1750–1811), af mahogni med beslag af forgyldt bronze, plade af hvid marmor. Frankrig, 19. årh. H. 93. L. 190. D. 69.
Den oprindelige kommode fremstillet til Palais de Fontainebleau.
Møbler, våben og tæpper, 5. december 2011
Vurdering
Hammerslag