2045/​59

Sandsynligvis Sarouk tæppe, Persien. Usædvanligt og yderst dekorativt design med rosetter og bladværk på blå bund. 20. årh.s midte. 209×136.

Slidte frynser. Ene ende med senere frynsebånd. Lille reparation ved ende ende, ca. 1×3 cm. Delvis let slitage langs kanter.

Ældre malerier, møbler og varia, 2. november 2020

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.100 DKK

1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK