2045/59
Sandsynligvis Sarouk tæppe, Persien. Usædvanligt og yderst dekorativt design med rosetter og bladværk på blå bund. 20. årh.s midte. 209×136.
Slidte frynser. Ene ende med senere frynsebånd. Lille reparation ved ende ende, ca. 1×3 cm. Delvis let slitage langs kanter.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. november 2020
Vurdering
Hammerslag