1908/504
Henry Heerup (f. København 1907, d. sst. 1993)
Mor og barn. Sign. Heerup. Olie på masonit. 38×61,5.
Proveniens: Aage Eriksens samling. Købt direkte af kunstneren af nuværende ejers familie.
Moderne kunst og design, 19. februar 2019
Vurdering
Hammerslag