921/​41

Edvard Lehmann (f. København 1815, d. sst. 1892)

“Ildebrandsscene i Landemærket”. 1832. Usigneret. Olie på lærred. 24×37.

Udstillet: Charlottenborg 1832 nr. 85.

Litteratur: Weilbachs Kunstnerleksikon, bind II, 1949, omtalt s. 251.

Proveniens: Kong Christian VIII (1832). Solgt på enkedronning Caroline Amalies dødsboauktion på Amalienborg i 1882 nr. 103 til grosserer Emil le Maire. Bruun Rasmussen auktion 703, 2001 nr. 529.

Ældre malerier, 10. juni 2024

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

14.000 DKK