1921/​761

Peter Hvidt (f. København 1916, d. sst. 1986)

Orla Mølgaard-Nielsen (f. Ålborg 1907, d. Hellerup 1993)

Lænestol af eg med armlæn og sko af teak, løse epedahynder i sæde og ryg betrukket med mørk og lys grøn uld. Model FD 144. Designet 1953. Udført hos France & Daverkosen/France & Søn.

Stolen fremstår med originale “Knock-Down” samlinger. Se foto.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Bundramme under sædehynden har været revnet, er limet. Se foto. Den ene side af sædehynde med huller.

Moderne kunst og design, 21. maj 2019

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

2.100 DKK

2.100 DKK
2.000 DKK