Peter Hvidt (f. København 1916, d. sst. 1986)
Orla Mølgaard-Nielsen (f. Ålborg 1907, d. Hellerup 1993)
Lænestol af eg med armlæn og sko af teak, løse epedahynder i sæde og ryg betrukket med mørk og lys grøn uld. Model FD 144. Designet 1953. Udført hos France & Daverkosen/France & Søn.
Stolen fremstår med originale “Knock-Down” samlinger. Se foto.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Bundramme under sædehynden har været revnet, er limet. Se foto. Den ene side af sædehynde med huller.
Moderne kunst og design, 21. maj 2019