Gottfred Eickhoff (f. Frederiksberg 1902, d. København 1982)
Henslængt kvinde og fløjtespiller. Sign. Eickhoff samt dateret 43 og 48. Figur og relief af uglaseret lertøj. Figur H. 17. Relief H. 15,5. B. 10,5. (2)
Med smuds. Kvindefigur med mindre kantafslag.
Moderne kunst og design, 6. januar 2015