914/​17

Raoul Larche (f. 1860, d. 1912)

“La Loie Fuller”. Art nouveau bordlampe af forgyldt bronze. Sign. Raoul Larche nr. X 443. Udført ca. 1900 hos Siot-Decauville, Paris. H. 46.

Litteratur: Pierre Kjellberg: “Les Bronzes du XIX-e Siécle”, s. 413.

Kunsthåndværk og design, 12. juni 2023

Vur­dering

100.000–150.000 DKK

Hammerslag

75.000 DKK