2048/828
Holger Jacobsen (f. Odense 1876, d. København 1960)
Et par to-armet væglamper af messing. Formgivet 1920'erne. H. 18,5. B. 27. D. 18.
Proveniens: Holger Jacobsens eget hus.
Slitage herunder ridser og mærker. Fatninger mangler. To gevind til fatninger mangler.
Moderne kunst og design, 24. november 2020
Vurdering
Hammerslag