2048/​828

Holger Jacobsen (f. Odense 1876, d. København 1960)

Et par to-armet væglamper af messing. Formgivet 1920'erne. H. 18,5. B. 27. D. 18.

Proveniens: Holger Jacobsens eget hus.

Slitage herunder ridser og mærker. Fatninger mangler. To gevind til fatninger mangler.

Moderne kunst og design, 24. november 2020

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag