1623/​8672

Gardner Porcelainsfabrik, Moskva

Service af porcelæn, dekoreret med blomster i farver på hvid og rød grund. Gardner Porcelainsfabrik Moskva 19. årh.s anden halvdel. Fremstillet til det persiske marked. (19). SÆLGES PÅ RUSSISK ONLINE AUKTION TIL MAJ/JUNI

Bestående af: 6 tallerkner Diam. 23,5 cm; 3 skåle Diam. 18 cm; 3 suppekopper og 2 underkopper; 2 runde fade Diam. 22 og 26 cm; 1 tekande samt 2 oliekander.

Aldersrelaterede spor; få kantafslag; forgyldning med slitage. Ene oliekande fremstår uden prop.

Russisk auktion, 6. juni 2016

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

3.000 DKK

3.000 DKK