2103/​97

Severin Grande (f. Verdal 1869, d. Oslo 1934)

Parti fra en blomstrende have med udsigt til en strandmole. Sign. S. Grande 27. Olie på lærred. 59×54,5.

Enkelte retoucheringer, minimale afskalninger og mindre krakeleringer. En lodret revne med reparation i midten af lærredet. Behov for let overfladerensning.

Ældre malerier, møbler og varia, 18. januar 2021

Vur­dering

4.000–6.000 kr.

Hammerslag

4.400 kr.

13 bud

4.400 kr.
4.200 kr.
(Autobud) 4.000 kr.
3.800 kr.
(Autobud) 3.400 kr.
3.200 kr.
(Autobud) 2.800 kr.
2.700 kr.
2.400 kr.
2.300 kr.
(Autobud) 2.200 kr.
2.100 kr.
2.000 kr.