914/​886

Dankvart Dreyer (f. Assens 1816, d. Barløse 1852)

Udsigt mod Stovbjerg og Himmelbjerget. Ca. 1841. Usigneret. Olie på lærred monteret på lærred. 34×56.

Suzanne Ludvigsens fortegnelse over Dankvart Dreyers malerier, 2008, nr. 127.

Udstillet: Kunstforeningen & Fyns Kunstmuseum, “Dankvart Dreyer”, 1989 nr. 78. Kunstcentret Silkeborg Bad, “Hedebilleder”, 1997 nr. 11, afb. s. 45 i kataloget. Skovgaard Museet, “Udsigt til Guldalderen”, 2006. Fyns Kunstmuseum & Den Hirschsprungske Samling, “Naturfortrolighed. Dankvart Dreyer 1816–1852”, 2006–2007 nr. 31.

Litteratur: Suzanne Ludvigsen, “Maleren Dankvart Dreyer”, 2008, bd. I, afb. s. 165 og omtalt s. 164 og 166. Om maleriet skriver Ludvigsen: “Udsigt mod Stovbjerg og Himmelbjerget [...] har Leo Swane ikke kendt. Men en signeret pennetegning med samme motiv - ét af de få direkte forlæg til Dreyers malede arbejder, som findes - borger for tilskrivningens rigtighed [...]. Tegningen er øget foroven, og det samme er maleriet. Sidstnævnte med en bræmme af klar blå luft og gyldne skyflokke, der råber de tunge bakkedrag an og vinker dem til sig”. Tegningen, som danner forlæg til maleriet, findes på Statens Museum for Kunst (inv. nr. KKS7806).

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 507, 1988 nr. 125. Antikvitetsudstillingen, Børsen, København, efterår 1988. Kunsthistorikeren Hans Edvard Nørregård-Nielsen (1945–2023).

Malerier, tegninger og ikoner, 14. juni 2023

Vur­dering

50.000–75.000 DKK

Hammerslag

40.000 DKK