1820/123
Vilhelm Melbye (f. Helsingør 1824, d. Roskilde 1882)
Talrige skibe på havet ved en midtfarvandskost. Sign. W. Melbye 67. Olie på lærred. 35,5×54.
Lærredet er dubleret. Retoucheringer. Mindre krakeleringer.
Ældre malerier og møbler, 14. maj 2018
Vurdering
Hammerslag