1820/​123

Vilhelm Melbye (f. Helsingør 1824, d. Roskilde 1882)

Talrige skibe på havet ved en midtfarvandskost. Sign. W. Melbye 67. Olie på lærred. 35,5×54.

Lærredet er dubleret. Retoucheringer. Mindre krakeleringer.

Ældre malerier og møbler, 14. maj 2018

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

10.000 DKK

10.000 DKK