Lisbeth Munch-Petersen (f. 1909, d. 1997)
Rund krukke af lertøj, nedre del med indridsninger i relief. Dekoreret med blå glasur med lysegrå elementer. Ydersidens nedre del uglaseret. Sign. monogram. Unik. H. 16,4–16,9. Diam. 19,3–20.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Herunder indvendigt i bund med kalkrander. Vasens nedre del med to større, indvendige luftbobler i selve lertøjsmassen - disse hidrørende fra fremstillingen.
Moderne kunst og design, 23. april 2024