Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
“Kupé”. Fritstående to-personers sofa med ben af eg, sider, ryg samt løse hynder betrukket med let patineret naturskind. Model 2192. Designet 1971. Udført og mærket hos Fredericia Furniture, 2008. L. 154.
Højrygget og elegant lædersofa designet i 1971. Børge Mogensen ønskede at tegne en sofa til de stille øjeblikke foran ilden i pejsen. Han hentede inspiration til den markante form i den britiske “hall porter's chair” - en klassisk øreklapstolstype, der netop var skabt til at gribe varmen fra de åbne ildsteder i tidligere tiders vinterkolde boliger. På dansk er den populære betegnelse for modellen “kupésofaen”, fordi den omslutter de siddende på samme vis som de komfortable sæder i en førsteklasseskupé. Sofaen fås i en to- og en trepersonersudgave samt en dobbelt topersoners med plads til fire. Reference Fredericia Furniture.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 27. marts 2018
7 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|