Henry Heerup (f. København 1907, d. sst. 1993)
Portræt af J. Walter. Sign. Heerup, 1936. Olie på lærred. 92×60.
J. Walter var Direktør for dansk-engelsk alabast industri, som havde til huse på Enghavevej, København. Direktøren fik portrættet som betaling af nogle varer som Henry Heerup skulle bruge.
Behov for let overfladerensning. God stand.