1320/1571
Balusterformet vase, dekoreret i underglasur blå med brydende is og blomstrende prunus samt to udsparede felter med dyrbare genstande. Kina, 19./20. årh. H. 37 cm.
H. Qvistgaards samling
Fremstår med alders- og brugsslitage, enkelte brændingsfejl i glasuren, mangler låg, med gennembrudt hul i bund.
Varia, 16. maj 2013
Vurdering
Hammerslag
11 bud