2447/​1132

Opal- og diamantring af platin og 8 kt. hvidguld prydet med cabochonslebet opal omkranset af talrige old-cut og brillantslebne diamanter. Vægt ca. 5 g. Str. 57.

Test viser 13 kt. hvidguld.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Opal fremstår med mindre ridser og er lidt mat. Opal har afslag og misfarvning på bagsiden.

Smykker ▸ Ringe

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

7.500 DKK

902204 7.500 DKK
839388 7.000 DKK